Korzenioplastyka Romana Kacwina. Zainteresowanie samorodnie układającymi się kształtami drzew i krzewów, zwłaszcza jałowca górskiego wystąpiło u Romana Kacwina w czasie , kiedy chodził do szkoły podstawowej w Krościenku, gdzie w tym czasie plastyki uczyła Krystyna Kolkowicz. Jak wspominał na wernisażu korzenioplastyki, który odbył się w Domu Wczasowo- Sanatoryjnym „Nawigator”, to właśnie jego nauczycielka podczas spacerów zwracała uwagę na ciekawe zjawiska występujące w przyrodzie, które mogą być inspiracją i materiałem wykorzystywanym do pracy twórczej.

Szczawnica

:: Strona główna
:: Pieniny jesień
:: Pieniny zimą
:: Pieniny zimą II
::
Krajobrazy
::
Krajobrazy II
::
Krajobrazy III
::
Krajobrazy IV
::
Krajobrazy V
::
Krajobrazy VI
::
Położenie Pienin
::
Historia PPN
::
Zima w Szczawnicy
:: Narty Szczawnica

:: Pieniny roślinność

::
Atrakcyjne miejsca
::    
Biała Woda
::     Plac Dietla

::     Park Dolny

::     Kursalon

::     Promenada

::     Klasztor

::     Pienińska Droga

::     Sokolica

::     Trzy Korony

::     Wąwóz Homole

::     Wąwóz Sobczań.

::     Zamek Czorsztyn

::     Stara Lubovna

::     Zamek Niedzicki

::     Jarmuta

::     Zaskalnik

::     Przełom Pieniński

::
Szczyty Pienin
:: Pieniny panorama

::
Spływ Dunajcem
::
Trasy turystyczne
::
    Pieniny Właściwe
::    
Małe Pieniny
::    
Pieniny Spiskie
::    
Pieniny Słowackie
::
Mapa
:: Szczawnica
:: Szczawnica II
:: Wody mineralne
:: Miasto dawniej

::
Szczawnica filmy
::
Bacówki
::
Kościoły
::
Kamera centrum
:: Rzeźby z korzeni
:: Muzeum Uzdrowis.
:: Skansen muzeum
:: Muzeum Pienińskie
:: Kino Pieniny
::
Pocztówki
::
Przewodniki mapy
:: Z Doliny Grajcarka

:: Baza noclegowa

::     Wille

::     Hotele

::     Pensjonaty

::     Apartamenty

::     Agroturystyka

::     Pokoje gościnne

::     Domy wczasowe

::
Księga Gości
::
Kontakt
::
Reklama
::
Korona Gór Polski
:: Partnerzy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Noclegi    Wiadomości    Ciekawostki    Informacja

Rzeźby z korzeni drzew

Gościnnie na stronie www.szczawnica.na-pulpit.pl , przedstawiam twórczość pana Romana Kacwina.

RELACJA Z PIERWSZEJ WYSTAWY

Korzenioplastyka - samorodna sztuka wykorzystująca ciekawe pod względem kształtów części drzew i krzewów , poddająca je odpowiednim zabiegom obróbki , głównie ręcznej.

Nazywam się Roman Kacwin, mam 46 lat, mieszkam w Szczawnicy. Jestem miłośnikiem górskich wędrówek, odkrywania nieznanych szlaków, wspinania się w niedostępne, zapomniane i zakazane obszary.

Chodząc po górach często napotykałem się na przedziwne twory natury (korzenie) i pewnego dnia postanowiłem nadać im artystyczny kształt. Tak to się zaczęło. prezentowane ,przykładowe moje prace nie są korzeniami w dosłownym tego słowa znaczeniu. Są to bowiem odpowiednio skomponowane części jałowca - krzewu iglastego rosnącego na skalistych wapiennych zboczach Pienin lub w suchych lasach sosnowych.  W swym zapale twórczym staram się zachować dziewiczy kształt znalezionego "korzenia" - powyginany o oryginalnym kształcie. Obróbka (tj. czyszczenie, szlifowanie, leczenie, sklejanie ze sobą kilku korzeni, wreszcie malowanie) - ma na celu ukazanie doskonałości tej formy. Staram się pokazać to co natura ukryła w swych "szponach" - piękno i siłę. Do tej pory przemierzam górskie szlaki, jary głębokich potoków i zapadliska skalne. Każdy znaleziony "korzeń" tego typu posiada indywidualny, fantazyjny kształt. Kompozycje korzenioplastyczne na pierwszy rzut oka wydaja się łatwe w wykonaniu , ale to tylko pozory. W związku z tym iż każdy układ kształtu drewna jest inny , wymaga on indywidualnego podejścia. Dlatego wyroby moje stają się przedmiotami oryginalnymi i niepowtarzalnymi, stanowiącymi ciekawą ozdobę drewnianych regałów, stolików, szaf,   podłóg, ciekawie zabudowanych kominków, czy nawet ogrodów i letnich altanek. Zainteresowanych moimi pracami zapraszam do korespondencji.   roman.kr40@wp.pl

     

     

     

Rzeźby z korzeni są wspólną pracą człowieka i przyrody. Przy wykonywaniu rzeźb z korzeni od artystów wymaga się robienia jak najmniejszych zmian, aby zachować naturalne piękno i formę, przy jednoczesnym wykreowaniu wspaniałych dzieł sztuki.

     

     

Na całym świecie nie znajdzie się dwóch korzeni o takim samym kształcie. Dzięki różnorodnym sękom i słojom każdy korzeń, i z tego powodu każda rzeźba wykonana z korzenia, jest unikalna i niemożliwa do odtworzenia.

     

     

Piękno rzeźb z korzeni związane jest także z ich brakiem perfekcji. Wyobraźnia i kreatywność artysty powodują, że niedoskonałe korzenie mogą być zamienione w piękne przedmioty sztuki.

     

     

Jak się wykonuje rzeźbę z korzenia?

     

Regułą jest, że do wykonania rzeźby wybiera się korzenie drzew, które mają twardą strukturę i cienką korę, takie jak wiąz i drzewo azalii, ponieważ z czasem nie ulegną one skurczeniu i odkształceniom.

     

     

Artysta wykopuje korzenie na przełomie jesieni i zimy, i w zależności od ich naturalnego kształtu przekształca je w różne obiekty sztuki.

     

     

     

     

     

     

www.szczawnica.na-pulpit.pl