Krzesełko 4-osobowe. Czas jazdy 3 min. Długość 780 m. Wysokość stacji dolnej 456 m n.p.m. Wysokość stacji górnej 719 m n.p.m. Różnica wysokości 263 m. Średnie pochylenie 35%. Zdolność przewozowa 2200 os/h. Trasy narciarskie. TRASA NR 1 - Palenica. Różnica wysokości: 250 m. Długość: 1000 m. Skala trudności: trudna. TRASA NR 4 - Palenica II. Trasa Rodzinna. Różnica wysokości: 270 m. Długość: 1800 m. Skala trudności: Średnio trudna. TRASA NR 2 - Szafranówka I. Różnica wysokości: 75 m. Długość: 400 m. Skala trudności: łatwa. TRASA NR 3 - Szafranówka II. Różnica wysokości: 100 m. Długość: 500 m. Skala trudności: średnio trudna. Trasa narciarska Palenica I posiada homolgację FIS do rozgrywania zawodów w slalomie i slalomie gigancie. Trasy snowboardowe. TRASA NR 5 - Szafranówka - HALFPIPE. Długość: 100 m. Wysokość ścian: 3,5 m. Nachylenie: 20%. Szerokość: 15 m. Wielokrotnie odbywały się tu zawody w slalomie gigancie, slalomie równoległym i halfpipe m.in. Puchar Polski oraz wszystkie konkurencje snowboardowe podczas Uniwersjady w 2001 roku. W Szczawnicy dostępne są wypożyczalnie sprzętu narciarskiego: 1) ul. Szalaya 56, 2) przy wyciągu Palenica.

Szczawnica

:: Strona główna
:: Pieniny jesień
:: Pieniny zimą
:: Pieniny zimą II
::
Krajobrazy
::
Krajobrazy II
::
Krajobrazy III
::
Krajobrazy IV
::
Krajobrazy V
::
Krajobrazy VI
::
Położenie Pienin
::
Historia PPN
::
Zima w Szczawnicy
:: Narty Szczawnica

:: Pieniny roślinność

::
Atrakcyjne miejsca
::    
Biała Woda
::     Plac Dietla

::     Park Dolny

::     Kursalon

::     Promenada

::     Klasztor

::     Pienińska Droga

::     Sokolica

::     Trzy Korony

::     Wąwóz Homole

::     Wąwóz Sobczań.

::     Zamek Czorsztyn

::     Stara Lubovna

::     Zamek Niedzicki

::     Jarmuta

::     Zaskalnik

::     Przełom Pieniński

::
Szczyty Pienin
:: Pieniny panorama

::
Spływ Dunajcem
::
Trasy turystyczne
::
    Pieniny Właściwe
::    
Małe Pieniny
::    
Pieniny Spiskie
::    
Pieniny Słowackie
::
Mapa
:: Szczawnica
:: Szczawnica II
:: Wody mineralne
:: Miasto dawniej

::
Szczawnica filmy
::
Bacówki
::
Kościoły
::
Kamera centrum
:: Rzeźby z korzeni
:: Muzeum Uzdrowis.
:: Skansen muzeum
:: Muzeum Pienińskie
:: Kino Pieniny
::
Pocztówki
::
Przewodniki mapy
:: Z Doliny Grajcarka

:: Baza noclegowa

::     Wille

::     Hotele

::     Pensjonaty

::     Apartamenty

::     Agroturystyka

::     Pokoje gościnne

::     Domy wczasowe

::
Księga Gości
::
Kontakt
::
Reklama
::
Korona Gór Polski
:: Partnerzy

Zjazd kolejką z Palenicy

Arena Narciarska w Jaworkach


   Noclegi    Wiadomości    Ciekawostki    Informacja

Szczawnica - narty - snowboard

     

     

Nie ma mowy o przyjemnej i bezpiecznej jeździe bez właściwie dobranych nart lub deski, kijków, wiązań i butów. Równie ważne są pozostałe elementy ekwipunku: ubranie i gogle. Oferta handlowa może przyprawić o zawrót głowy, dlatego przed podjęciem decyzji nie zawadzi porozmawiać ze sprzedawcą. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej wybierać sprzęt renomowanych firm.

NARTY

Narty można najogólniej podzielić na zjazdowe, biegowe, skokowe i śladowe. Najpopularniejsze narty do zjazdu dzielą się z kolei na slalomowe, gigantowe i do biegu zjazdowego. Przeznaczenie deski można rozpoznać po oznaczeniach: symbol "S-SL" oznacza narty do slalomu, "AL" to narty uniwersalne, "L" - dla początkujących, "I-DH" - narty wyczynowe do biegu zjazdowego. Kupując lub wypożyczając narty, należy wziąć po uwagę trzy elementy: wzrost, wagę oraz poziom umiejętności użytkownika. Generalnie rzecz biorąc, ich długość powinna być o około 10 cm mniejsza od wzrostu narciarza.

     

     

WIĄZANIA

Wiązania to niezwykle ważny element ekwipunku narciarza, decydujący o jego bezpieczeństwie. Z jednej strony muszą mocno trzymać but, z drugiej - otworzyć się podczas upadku. Z tego względu ich montaż i regulację najlepiej pozostawić specjalistom. Zbyt delikatnie ustawione wiązanie będzie wypinać się w niepożądanych momentach ( na przykład podczas skrętu ), z kolei ustawione zbyt ostro nie uwolni narty nawet podczas upadku - obie sytuacje narażają narciarza na niebezpieczeństwo. Obecnie wszystkie modele wiązań są wyposażone w skistopery, które zastąpiły niebezpieczne paski.

     

     

BUTY

Niezależnie od producenta, buty narciarskie mają podobną konstrukcję: składają się z twardej plastikowej skorupy i miękkiej wyjmowanej wkładki. Na wybór tego elementu wyposażenia warto poświęcić sporo czasu. Na stoku spędza się wiele godzin dziennie, dlatego podstawowym kryterium powinna być wygoda. Najlepiej wybrać się do dużego specjalistycznego sklepu, zabierając ze sobą narciarskie skarpety, i wybierać, mierzyć, przebierać. Przed założeniem butów należy starannie naciągnąć skarpety, aby się nie pozwijały, a podczas pierwszych zjazdów zapinać je luźno.

     

     

GOGLE

Niezbędnym elementem stroju narciarza są gogle, które przydają się, zwłaszcza gdy pada śnieg lub wieje silny wiatr. Ze względów praktycznych najlepiej wybierać modele o szkłach, które nie zaparowują. Dużą popularnością cieszą się gogle o żółtoczerwonym kolorze szybki, dającym bardzo dobry kontrast zarówno przy silnie świecącym słońcu, jak i dużym zachmurzeniu.

     

     

KIJE NARCIARSKIE

Kije narciarskie tworzą uzupełnienie "ciężkich" akcesoriów - nart, butów i wiązań. Są one niewątpliwie najtańsze z tego zestawu i stosunkowo najmniej zróżnicowane. Nie znaczy to jednak, że ich oferta na rynku jest uboga. Ich rozwój nadąża za postępem technologicznym nart, butów i wiązań i również w przypadku kijków każdego roku powstają nowe kolekcje, z których każdy może wybrać coś dla siebie. W praktyce często się zdarza, że kijki dobieramy pod względem... koloru - tak, aby pasowały do pozostałej części narciarskiego ekwipunku. Nie ma w tym nic złego, ale pamiętać trzeba o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą nam w pełni odczuć satysfakcję z nabytego sprzętu na stoku.

     

     

www.szczawnica.na-pulpit.pl